Program DSD II w II LO w roku szkolnym 2017/18

Prezentacja programu DSD II

Pytania i odpowiedzi dot. grupy międzyoddziałowej DSD

1. Czy mając 6 godzin z j. niemieckiego w tygodniu w ramach DSD uczęszczam też na klasowe zajęcia z j. niemieckiego?
    Nie, język niemiecki realizowany jest w tym wypadku w wymiarze 6 godzin w grupie DSD na poziomie rozszerzonym. W ramach klasy zaś zajęcia z języka niemieckiego odbywają się na poziomie podstawowym i realizowana jest inna podstawa programowa.
  2. Czy będąc w klasie o profilu biol.-chem. mogę należeć do grupy DSD?
    Tak, oczywiście. Grupa DSD jest grupą międzyoddziałową, czyli uczniowie z różnych klas uczęszczają na wspólne zajęcia z języka niemieckiego w ramach DSD.
  3. Na których godzinach lekcyjnych organizowane są zajęcia DSD?
    Ze względów organizacyjnych z reguły na pierwszych lub ostatnich.
  4. Czy do grupy DSD mogą należeć tylko uczniowie, którzy realizowali program DSD w gimnazjum?
    Właściwie tak, choć, jeśli ktoś uczył się j. niemieckiego intensywnie w szkole podstawowej, a potem w gimnazjum i może wykazać się odpowiednią znajomością tego języka lub zrealizował ok. 600 godz. j. niemieckiego na wcześniejszych etapach edukacyjnych, może spróbować swoich sił w grupie DSD.
  5. Kiedy odbywa się egzamin DSD II?
    W klasie trzeciej liceum, na przełomie grudnia i stycznia.
  6. Czy uczniowie, którzy realizowali program DSD w gimnazjum i zdali egzamin DSD I na poziomie A2 mogą kontynuować naukę j. niemieckiego w II LO w ramach programu DSD i przygotowywać się do egzaminu DSD II?
    Tak, nic nie stoi na przeszkodzie. Muszą jedynie poświęcić przez niespełna trzy lata nauki w liceum więcej pracy na „doszlifowanie” języka” i zrealizować łącznie ok. 1200 godz. j. niemieckiego.
  7. Czy zdany egzamin DSD II zwalnia z matury z języka niemieckiego?
    Niestety nie, są to dwa niezależne od siebie egzaminy. Matura na poziomie rozszerzonym jest nieco łatwiejsza niż egzamin DSD II (poziom B2)
  8. Czy uczniowie, którzy realizują naukę j. niemieckiego w ramach DSD mogą zdawać maturę na poziomie dwujęzycznym?
    Tak, jak najbardziej. Trudność obu egzaminów jest porównywalna (poziom B2/C1). Na egzaminie dwujęzycznym należy wykazać się bardzo wysokimi umiejętnościami językowymi, zatem nauka w ramach DSD idealnie to umożliwia.