Wymiana szkolna Paderborn 2009

Od 7 do 16 września 2009r. uczniowie II LO brali udział w wymianie uczniowskiej ze szkołą partnerską - Gimnazjum im. Goerdelera w Paderborn. Wyprawa obejmowała okres dziesięciu dni. Opiekunami polskiej grupy byli: pani Elżbieta Malczyńska, pani Ewa Godzień oraz pan Tadeusz Krotysz. Organizatorką projektu w Paderborn była pani Petra Masukowitz.

Cały wyjazd był dla nas dużym przeżyciem kulturowym. Na miejscu zostaliśmy przydzieleni do niemieckich rodzin, które przywitały nas bardzo uroczyście. Każdy starał się na swój sposób porozumieć ze swoimi opiekunami, jedni z większym, drudzy z mniejszym powodzeniem. W najlepszej sytuacji byli natomiast uczniowie, którzy trafili do polskich rodzin, których jak się później okazało, w Paderborn jest całkiem sporo. Czas spędzony za zachodnią granicą mijał bardzo szybko, harmonogram każdego dnia "był dopięty na ostatni guzik", nie było chwili, żebyśmy się nudzili. Ważniejszymi punktami programu było zwiedzanie szkoły, udział w zajęciach lekcyjnych, wizyta u Burmistrza Miasta Paderborn pana Josefa Hackforta, zwiedzanie miasta z przewodnikiem

W szkole pracowaliśmy nad projektem "Jugendsprache" oraz braliśmy udział w prezentacji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez szkolnych wolontariuszy z Maltańskiej Służby Medycznej. Nasi koledzy popisali się również doskonałą wiedzą w tym zakresie.

Bardzo podobało się nam Heinz-Nixdorf-Museum-Forum eksponujące rozwój technik informacyjnych od zarania dziejów do współczesności. Wszystkiego można było dotknąć i pobawić się.

Tegoroczny projekt zdominowany był jednak przez zajęcia sportowe, oprócz tradycyjnych zajęć sportowych w hali szkolnej mieliśmy okazję poznać nowe rodzaje sportów np. golf, rugby, kręgle czy bowling.

Nasza podróż nie ograniczała się jednak jedynie do miasta Paderborn. Ciekawym punktem programu była całodniowa wycieczka do głównego miasta w północnej Westfalii - Münster. Miasto to szczyci się niezwykłym bogactwem architektonicznym z przykładami wszystkich stylów od romańskiego po barok. Zwiedzaliśmy najciekawsze obiekty sakralne miasta; wnętrze katedry kryje mnóstwo rzeźbionych epitafiów i wspaniałych dzieł sztuki np. przepiękny zegar astronomiczny z 1530r.

Uniwersytet, przed którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, należy do największych w kraju.

Münster to miasto o przebogatej historii. W roku 1648 podpisano tutaj w ratuszu pokój westfalski, który zakończył wojnę trzydziestoletnią.

Poznaliśmy kulturę naszych sąsiadów i ich obyczaje. Jak wiadomo, każde nowe miejsce to nowe doświadczenia. Zobaczyliśmy jak wyglądają lekcje w niemieckiej szkole, dostrzegliśmy zarówno wiele różnic jak i podobieństw. Młodzież niemiecka była bardzo otwarta i przyjacielska, okazało się, że mamy wiele tematów do rozmów i wspólnych zainteresowań. Weekendy organizowały nam rodziny niemieckie. Byliśmy w "Safari-Park", niektórzy zwiedzali pobliskie miejscowości jak np. Osnabrück. W Osnabrück warto zwiedzić muzeum poświęcone niemieckiemu malarzowi żydowskiego pochodzenia Felixowi Nussbaumowi, który wywieziony z Belgii ostatnim transportem zginął w 1944 roku w Oświęcimiu. Architektem tego muzeum był Daniel Libeskind.

W Muzeum Felixa Nussbauma w Osnabrück można zobaczyć największy zbiór prac artysty.

W ostatni dzień, podczas wieczoru pożegnalnego spotkali się wszyscy uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej, nauczyciele, organizatorzy i dyrekcja szkoły. Próbowaliśmy typowych niemieckich potraw oraz wspominaliśmy nasz pobyt. Pokaz zdjęć z wymiany wywoływał dużo emocji.

Dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi przez naszych polskich organizatorów były wycieczki do Drezna i Budziszyna. W Dreźnie podziwialiśmy pałac Zwinger, jego słynną Galerią Malarstwa Starych Mistrzów "Gemäldegalerie Alte Meister" oraz zbrojownię "Rüstkammer", przy pięknej pogodzie spacerowaliśmy wzdłuż Łaby, Tarasami Brühla. Największym naszym zainteresowaniem cieszył się nowo odrestaurowany Ewangelicko-Luterański Kościół NMP "Frauenkirche", który od czasu II wojny światowej pozostawał jako przestroga i trwała ruina mająca upamiętniać okropieństwa wojny. Rekonstrukcję kościoła rozpoczęto dopiero po upadku muru berlińskiego w roku 1989 i trwała ona w latach 1994 - 2005. Efekt tych prac jest wspaniały.
link do Frauenkirche

Na zakończenie, w drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się w Budziszynie /Bautzen - Budysin/, głównym ośrodku kultury Łużyczan, jedynej rdzennej mniejszości słowiańskiej na terenie Niemiec. Miasto zachwyciło nas pięknie odrestaurowanymi kamienicami. Z "krzywej wieży" podziwialiśmy panoramę miasta i okolicy.

Wyjazd nasz był możliwy dzięki naszym sponsorom - kochanym Rodzicom, Miastu Paderborn oraz PNWM. Dziękujemy także naszym opiekunom z całego serca za wszystko, co dla nas zrobili i szczerze mówiąc, nie żałujemy ani jednej godziny spędzonej na tej wyprawie. Zachęcamy każdego do przeżycia tak wspaniałej przygody.

Paweł Paczkowski