j. niemiecki

List gratulacyjny od Konsula Generalnego RFN w Krakowie

Miło nam poinformować, że dwójka naszych tegorocznych absolwentów -  Bartłomiej Haszczyn oraz Mikołaj Popławski została wyróżniona przez Konsula Generalnego RFN w Krakowie- p. Michaela Großa za bardzo wysoki wynik osiągnięty  na egzaminie DSD II. Obaj otrzymali list gratulacyjny podobnie jak inni wyróżnieni trzecioklasiści liceów DSD z trzech województw- podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Nasi absolwenci na Uniwersytecie Technicznym w Chemnitz

3 czerwca bieżącego roku dwoje naszych absolwentów - Anna Bor i Maciej Świszcz – otrzymali szansę wyjazdu do Chemnitz w Niemczech na Dni Otwarte tamtejszego Uniwersytetu Technicznego. To kolejny już wyjazd dla absolwentów szkół DSD, podczas którego uczestnicy mogli zaobserwować m.in. życie studenckie w jednym z trzech największych miast Saksonii.

Wyróżnienie dla naszych uczennic w VII Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Niemieckojęzycznej „ Na początku była poezja”

Nasze liceum corocznie gości w swoich murach uczestników Regionalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Niemieckojęzycznej „ Na początku była poezja/Am Anfang war die Poesie”.

II LO zorganizowało ten konkurs już po raz siódmy razem z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli  Języka Niemieckiego.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 36 uczestników w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe ( kl. 1-5), szkoły podstawowe ( kl. 6-8) wraz z  gimnazjami  (kl.3), a także szkoły ponadgimnazjalne.

Lekcja otwarta dla gimnazjalistów DSD

Podczas tegorocznego Dnia Otwartego II LO (16.05.2019r) działo się dużo. Jak co roku gimnazjaliści szkół DSDI zostali zaproszeni na otwartą lekcję języka niemieckiego, która tym razem nosiła tytuł ”Deutsch macht froh” i nawiązywała do znanej reklamy smakołyków, a mianowicie żelków HARIBO. W lekcji otwartej udział wzięli trzecioklasiści z SP 16, SP14, Gimnazjum Morawa i kilku uczniów z SP 4 w Przemyślu. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się nieco o historii niemieckich żelków, założycielu firmy produkującej HARIBO, o proponowanych smakach i produkcji przysmaku.

2DSD – najlepszą klasą DSD modelu krakowskiego i zwycięzcą w rywalizacji o najlepszy projekt szkół DSD

Dziewczęta z 2DSD odniosły w ostatni piątek (17.05.2019r) niebywały sukces. Zdobyły 1.miejsce ex aequo z 5 LO z Krakowa w rywalizacji o najlepszy projekt szkół DSD modelu krakowskiego. Zostały również najlepszą klasą DSD w kategorii liceów  (Die beste DSD –Klasse) w konkursie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Bartłomiej Haszczyn stypendystą DAAD

Miło nam poinformować, że nasz tegoroczny absolwent Bartłomiej Haszczyn otrzymał stypendium naukowe przyznane przez Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD)- Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej, które będzie dla niego ogromnym wsparciem finansowym podczas podjętych przez niego studiów w Niemczech. Bartek planuje studia na kierunku „Nauki polityczne” na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Warto wspomnieć, że Bartek uzyskał na egzaminie DSD II będącym przepustką na studia w Niemczech - 95pkt na 96 możliwych do zdobycia.

Lekcja otwarta dla gimnazjalistów DSD

Zapraszamy serdecznie tegorocznych gimnazjalistów DSD I na Dzień Otwarty 2LO, a w szczególności do udziału w lekcji otwartej „Deutsch macht froh” w dniu 16.05.2019r.

Zajęcia otwarte i prezentacja programu DSD II odbędą się w sali nr 8 w dwóch turach.

Dzień Europejski w II LO

4 kwietnia 2019 zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Europejski. Na wielu przedmiotach odbyły się zajęcia o Unii Europejskiej, obejrzeliśmy ciekawe prezentacje uczniów na j. angielskim, j. niemieckim, wiedzy o społeczeństwie i przedsiębiorczości. Na lekcjach informatyki nasi uczniowie uzupełniali swoje Europass CV oraz wypełniali paszporty językowe online. Uczennice klasy 1f zaśpiewały hymn unii "Oda do radości".

Spotkanie kadry nauczycielskiej w ramach programu Erasmus+

14 marca 2019 roku w II LO odbyły się kolejne warsztaty zorganizowane przez nauczycieli biorących udział w projekcie Erasmus+. Spotkanie dotyczyło pracy kadry nauczycielskiej w ramach programu  Erasmus+ „ Kształcimy obywateli zjednoczonej Europy” i jego korzyści dla działalności edukacyjnej szkoły. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć nauczycieli nie tylko z przemyskich szkół ale także okolic naszego miasta.

Egzamin DSD I już po raz szósty

14.03.2019r, już po raz szósty II LO jako centrum egzaminacyjne zorganizowało  egzamin DSD I ( Deutsches  Sprachdiplom I stopnia) dla 62 trzecioklasistów gimnazjów realizujących program DSD I: Gimnazjum nr 1 (obecna SP 14), Gimnazjum nr 3 (obecna SP 5), Gimnazjum nr 4 ( obecna SP 16), Gimnazjum nr 5 ( obecna SP 4)  oraz Gimnazjum Morawa w Przemyślu.