Finał Konkursu „Są gdzieś okna które płoną cały czas”

13 czerwca w II LO odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu „Są gdzieś okna które płoną cały czas”. Pomysłodawcą konkursu, ogłoszonego jesienią 2017, rozstrzygniętego wiosną 2018 roku, był niepełnosprawny uczeń naszej szkoły, Krzysztof Gudzelak, którego w organizacji przedsięwzięcia wsparli pani Małgorzata Wilgucka oraz pan Rafał Paśko. Do jury Konkursu uczeń zaprosił także panią Ewę Pilip i ks. Krzysztofa Żyłę.

Lekcja europejska w plenerze

7 czerwca na Starym Mieście w Przemyślu odbyła się lekcja otwarta w na podstawie scenariusza nagrodzonego przez warszawskie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie dla nauczycieli „Temat: Europa”, organizowanym z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Nagrodą był studyjny wyjazd do Brukseli oraz opublikowanie scenariusza na stronach Komisji Europejskiej.

100. lecie urodzin arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

Uczennice klasy 1 e, Justyna Kozioł i Klaudia Królik, zdobyły I. miejsce w konkursie literackim, "Śladami Księdza Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w 100. rocznicę urodzin". Opiekunem merytorycznym uczennic jest pani Małgorzata Wilgucka. 1 lutego 2018 roku minęła 100. rocznica urodzin zmarłego w 2012 roku abp. Ignacego Tokarczuka. Rok 2018 jest, decyzją Sejmu RP, rokiem Mu poświęconym. Konkurs wpisał się zatem także w 100. lecie obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę.

Rajd na Kalwarię Pacławską

30 maja 2018r., w ramach obchodów 100-lecia niepodległości państwa polskiego, odbył się czternasty,  pieszy rajd na oddaloną od Przemyśla o niemal 30km, Kalwarię Pacławską. Uczniowie II LO i Gimnazjum Morawa wraz z gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły, wędrowali szlakiem Jana Pawła II przez malownicze tereny Pogórza Przemyskiego. W całe to wydarzenie było zaangażowanych ponad 180 osób, co pokazuje entuzjastyczne nastawienie w stosunku do aktywności pozaszkolnej całej społeczności naszego liceum.

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu.(…) Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.”. Tak mówił o ojczyźnie i o wolności Jan Paweł II.

II LO na Festiwalu Kina Niezależnego CK OFF

To niesamowite uczucie zobaczyć swoje filmy na dużym, kinowym ekranie. Filmy Kai Figlarskiej i Adriana Bednarczyka (2b) zobaczyliśmy w piątek na pokazie retrospektywnym Festiwalu Kina Niezależnego CK OFF. To już 12 edycja imprezy, podczas której można zobaczyć świetne filmy niezależne w różnych kategoriach: animacja, dokument i fabuła. To również doskonała okazja aby porozmawiać z Twórcami na filmowe tematy. Spotkaliśmy się z reżyserem Kacprem Anuszewskim, a na festiwalowej ściance zrobiliśmy pamiątkowe selfie. Nie możemy doczekać się kolejnej edycji!

Wyjazd do Rzeszowa na spektakl teatru tańca

21 maja, międzyklasowa grupa uczniów z naszej szkoły, odwiedziła Teatr Maska w Rzeszowie. Oglądnęliśmy wyjątkowy spektakl teatru tańca pt. „Ogrody Przyjemności” w reżyserii i choreografii Marty Bury.  Ten niełatwy obraz sceniczny każdy z nas odebrał w inny sposób, a dyskusje po spektaklu były bardzo ożywione.

Sky is the limit

Rzeszowska telewizja w Dniu Dziecka (1 VI 2018) prowadziła program poświęcony uzdolnionej młodzieży. Zaproszono do studia Agnieszkę Haszczyn (naszą tegoroczną absolwentkę) i Mikołaja Popławskiego (ucznia klasy 2e, realizującego indywidualny tok nauczania). Uczniom towarzyszył nauczyciel chemii pan Marian Sztaba.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu!

(początek - 12 minuta nagrania)

Wyróżnienie w konkursie recytatorskim „Horyzont słowa” dla uczennicy klasy 1b Magdaleny Feduniewicz

8 maja 2018 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbył się Konkurs Recytatorski dla Dzieci i Młodzieży „Horyzont słowa”. Jego celem było przybliżenie uczniom wartościowej literatury oraz zapoznanie ich z tekstami poetyckimi, powstałymi na przestrzeni wieków zarówno w literaturze polskiej, jak i światowej.

V Szkolny Konkurs Programistyczny

Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w V Szkolnym Konkursie Programistycznym, który odbędzie się 12 czerwca o godzinie 12.00 w pracowni komputerowej w sali 111. Do wygrania cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Order of Code.

Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie chęci udziału do nauczyciela informatyki p. Jerzego Pawłowskiego.